TÖÖTOAD

Home / PROGRAMM / TÖÖTOAD

Igal aastal saab Tudengite Teatripäevadel osaleda ka põnevates töötubades. Aastal 2017 on meil neid kaks:

STAND-UP KOMÖÖDIA TÖÖTUBA

Aeg: Laupäev, 12:00
Koht: ruum 221

Läbiviija: Louis Zezeran

Kestus: 2h

Osalejate arv: max 30

Töötuba on inglise keeles!

Louis Zezeran on austraallane ning üks Comedy Estonia asutajatest, kes on aidanud arendada Stand Up komöödia kunstivormi Eestis nüüdseks juba üle 6 aasta. Peale Stand Up komöödia kirjutamise ja esitamise on Louis olnud “Work in Estonia” kampaanianägu ning kolumnist ajakirjale Cosmopolitan, saatejuht R2s ja samuti Eesti Kunstiakadeemia lektor, viies läbi loenguid sellest, kuidas esitleda oma töid paremini.

Paljudele inimestele üllatuseks ei ole Stand Up komöödias kõik improviseeritud ning suur osa tööst on tegelikult kirjutamine. Sellel on kindel stiil ja viis, mille puhul lähtutakse naljaideede tüvist, mis arendatakse omakorda pikemateks seotud osadeks. Kirjutades peab lähtuma ideest, mida Stand up komöödia varem käsitlenud pole kuni selle esitamiseni. Võib vaadata maali, lugeda raamatut või isegi näidendi stsenaariumit, kuid Stand Up komöödia sisaldab väga kindlaid live-elemente, millest peab kirjutamiseprotsessis kinni pidama. Stand Up komöödia kirjutamine on väga töömahukas protsess, sest huumor on ise väga tihe. Samal ajal kui näidend või hea lugu võivad olla huvitavad ja panna publikut kuulama viis minutit kestva naljaka lõpuga, siis Stand Up kömöödia eesmärk on panna publik naerma vähemalt ühe korra minutis ja tavaliselt isegi veel väiksemate intervallidega. Peamine on eemaldada oma loost mitteoluline ja jätta ainult osad, mis on kindlasti vajalikud, et inimesed naerma panna. See on väga täpne kirjutamise vorm, kus koomik töötab läbi iga lause, sõna ning isegi sõnade järjestuse lauses.

Kuigi see tundub olevat raske töö, siis omaenda naljade esitamine publikule on maailma parim tunne!

Töötuba algab teooriaga ja edasi hakatakse kirjutama nalju. Seega palutakse kõigil osavõtjatel välja mõelda mõni endale oluline idee või teema, näiteks nende enda elust, poliitikast või koguni sellest, kui maitsvad on singivõileivad. Kuigi töötuba on inglise keeles, võib kirjutada oma ideed üles ka eesti keeles, sest Louisele meeldib analüüsida ka eestikeelseid nalju, kuid ta märgib ära, et parim tagasiside tuleb siis, kui kirjutada oma nali üles ka inglise keeles. Eesmärk on anda edasi naljade kirjutamise põhitõed, mis ei erine idee poolest kahes erinevas keeles, seega, kui algselt kirjutada nali inglise keeles, siis hiljem saab seda vabalt teha ka eesti keeles.

 

IMPRO JA VALGUSE TÖÖTUBA

Aeg: Laupäev, 16:30

Koht: Lennukitehas

Läbiviijad: Rauno Meronen ja Mari-Riin Villemsoo

Kestus: ~ 2h

Osalejate arv max 10 impros ja max 10 valguses


Rauno Meronen
on Ruutu10 improviseerija. Improkomöödiat õppis ta iO Chicago teatris. Hetkel astub ta üles regulaarselt
Ruutu10 produktsioonis “Mis mõttes?!” Lisaks juhendab ta Tallinna Ruutu10 tudengitiimi ja haldab Ruutu10 Improstuudiot.


Mari-Riin Villemsoo
on 
Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemias teatrikunsti visuaaltehnoloogia kolmandal kursusel valguskujunduse eriala omandav noor ja päikest täis tüdruk.

Valgustajana on Mari-Riin töötanud juba umbes 5 aastat ning improga ühte sammu astunud alates esimesest rahvusvahelisest improteatrite festivalist TILT.
Lisaks improteatrite festivalile TILT, saab Mari-Riinu tehtud tööde hulka lugeda ka järgmisi lavastusi: “Mäng on alanud” (lav. Tanel Jonas), “Romeo ja Julia” (lav. Ingomar Vihmar), “Paar sentimeetrit armastuseni” (lav. Erki Aule), “Kruvipööre” (lav. Laura Kalle), “Persona” (lav. Kaija M. Kalvet).

Impro ja valgus. Improvalgus. Valgusimpro. Improme koos valgusega. Valgustame improt.
Ehk koostöö ABC.

Töötuba algab kahes grupis – improviseerijad ja valgustajad – mõlemad õpivad põhitõdesid umbes 40 minutit. Seejärel hakkavad kaks gruppi omavahel eelnevalt õpitut ja kogetut praktiseerima.